Сільська місцевість Львівської області повинна перейти на «сухі» туалети, аби зменшити забруднення річки Західний Буг.
До нового підходу вирішення санітарних проблем поводження з відходами життєдіяльності людини та збереження водних ресурсів намагається привернути увагу влади і громадськості директор Західного центру Українського відділення Всесвітньої лабораторії Петро Грицишин, передають Варіанти.
«Сухий» туалет не потребує води для зливу і не вимагає підключення до системи каналізації, - розповідає еколог. - Його форма розділяє сечу і фекалії, які замість розбавляння і потрапляння у водойми використовуються як добрива».
Як зазначає Петро Грицишин, Україні необхідно долучитися до світових практик вирішення проблем збереження водних ресурсів. «Останні 15 років у таких країнах, як Швеція, Норвегія, Німеччина, Польща розвивається новий вид санітарії – екологічний, - розповідає фахівець.- Нові принципи та технологічні рішення передбачають перетворення відходів на ресурси для сільського господарства - азотні та фосфорні органічні добрива, фактично створюючи замкнутий цикл використання поживних речовин».
Однак ні влада, ні громада виявилися не готові до кардинальних змін.
«На моє замовлення один львівський підприємець виготовив сигнальний екземпляр "сухого" туалету, але попиту немає - більшість людей ставляться до цього легковажно, - нарікає Петро Грицишин. - Немає й зацікавлення з боку влади – чиновники готові виділяти на каналізування одного населеного пункту в сільській місцевості 1 млн гривень, тоді як за допомогою цієї суми можна вирішити проблему у всій сільській місцевості Львівщини».
Досвід Польщі свідчить, що каналізування сільської місцевості економічно виправдано за умови, якщо в населеному пункті проживає понад дві тисячі мешканців, говорить експерт. «Отож, сподіватися на каналізування сільської місцевості Львівщини, а це приблизно 1,5 млн населення, в найближчій перспективі не варто», - підкреслює Петро Грицишин.
За фінансової підтримки коаліції «Чиста Балтика» Шведського агентства міжнародного розвитку "сухі" туалети встановили у двох школах Львівщини – у місті Угнів і селі Забужжя Сокальського району.
Ще декілька таких вбиралень екологічні активісти облаштували на дачах та у приватних будинках у сільській місцевості. Далі справа не зрушилася.
Як зазначає еколог, сьогодні уся сільська місцевість, а також малі міста Львівської області скидають нечистоти без попередньої очистки безпосередньо у Західний Буг і малі річки, що є його притоками. Про це свідчать і дані Департаменту екології Львівської ОДА.
Червоний колір вказує на перевищення гранично допустимої концентрації
Західний центр Українського відділення Всесвітньої лабораторії виступив ініціатором і організатором конференції з проблем екології малих річок басейну Західного Бугу, яка відбудеться 20 травня у Львові за участі представників громадських організацій з 13 країн світу.
Петро Грицишин переконаний, що громадськості треба вирішувати екологічні проблеми самотужки і не сподіватись, що це зробить за них влада. «Ніхто про це не подбає, якщо ми самі цього не зробимо, - говорить еколог. - Треба підключати український бізнес, який сьогодні дивиться в бік Європи і переходить на європейські стандарти у своїй роботі".
Нещодавно ми писали про плани встановлення контейнерів для сміття заглибленого типу у Одесі. Тим часом, у Києві таких контейнерів вже близько 250.
Встановленням цих контейнерів займається київська компанія Waste Management System. Окрім Києва подібні контейнери вже є у містах Ірпінь, Бориспіль, Буча та Вишгород.
Кількість таких контейнерів постійно зростає:
Окрім гарного естетичного вигляду, контейнери заглибленого типу мають ще багато переваг:
1. Оскільки контейнери постійно закриті, сміття не розлітається навкруги
2. Оскільки контейнери герметичні, рідкі відходи не просочуються у землю.
3. Влітку щомісяця проводиться санітарна чистка контейнерів
4. Завдяки тому, що об’єм контейнерів сягає 5 м.куб, сміття втрамбовується під власною вагою.
5. Кожного разу при заборі сміття, водій заміряє кількість сміття у контейнері, тому клієнти платять лише за те сміття, яке дійсно викинули
6. Завдяки повітряній подушці у верхній частині контейнеру, влітку повітря нагрівається до 60°С, осушуючи сміття, що не дає розмножуватися бактеріям.
Наразі компанія-оператор співпрацює з ОСББ, ЖБК та підприємствами.
Встановлення контейнерів – безкоштовне, але потрібно підписати контракт на 25 років.
У порівнянні з цінами на вивезення у інших операторів, обслуговування контейнерів для сміття заглибленого типу виходить дорожчим на 20-40%.
Немає коментарів:
Дописати коментар
Шановні коментатори. Усі коментарі проходять модерацію, лише після цього публікуються, тому не має змісту повторювати їх декілька раз!
Коментарі підписані не власним іменем, які містять образи, наклепи і т.п. опубліковані не будуть!,а їх автори внесені у чорний список.
Також редакція не несе жодної відповідальності за інформацію подану в коментарі, але у випадку офіційного звернення від правоохоронних органів надасть усі можливі дані коментатора ( включно з IP адресом пристрою з якого цей коментар поступив)