Сторінки

Городина, квітники та десятки людей постраждали на Чортківщині через "Мрію" (ФОТО)

Дощ із хімікатів нещодавно випав у селах Шманьківці, Шманьківчики, Угринів та Залісся Чортківського району. Йдеться не про аномальне природне явище. Місцеві аграрії кропили поля соняшнику авіацією. Однак, окрім посівів, хімічний засіб потрапив і на людські обійстя. Ще гірше, покропили із літаків і самих селян, які поралися на городах або ж вийшли на свої подвір’я.
DSC_0632
Після такої авіаобробки більше сотні мешканців чотирьох сіл скаржилися на погане самопочуття, загальну слабкість, нежить, задуху, кашель, алергічні прояви, нудоту і розлади шлунку. А Ігор Грушевський із Шманьківців після того, як з’їв окроплений помідор і кавун з власного городу, потрапив у реанімацію з гострим отруєнням.
«Наш ДЕНЬ» вирішив з’ясувати обставини цієї надзвичайної ситуації та вирушив на Чортківщину.
DSC_0619
Через два тижні після «хімічного дощу» люди трохи розгублені – одні вивозять на смітник посохлі рослини, інші мізкують – їсти покроплені яблука, груші, сливи чи краще не ризикувати. Те ж стосується і овочів. Селяни зізнаються, спершу не зрозуміли, що літаки кроплять поля.
DSC_0705
DSC_0646 Ми думали, що це якийсь багатій катається, – розповідає жителька Шманьківців Ольга Пивовар. – Адже літак був зовсім невеликий. Ще й маневри різні робив. Від моєї хати до соняшників – метрів 30. Тож літак розвертався над нашими будинками. Досі ми не знаємо, що це було. Але після кроплення соняшнику і я, і мої батьки почувалися погано. А потім і рослини почали сохнути, а з дерев опадає листя.
Ще донедавна зелені квітучі соняшники на полях агрохолдингу після скроплення почорніли і, вочевидь, готові до збору врожаю. А от селяни підраховують збитки. Їх розмір наразі встановлює спеціальна комісія, яка створена при Чортківській райдержадміністрації, куди входять спеціалісти та представники органів місцевого самоврядування.
DSC_0701
Сільський голова села Шманьківці Чортківського району Надія Ніколайченко розповідає, що після перших скарг місцевих жителів, розпочала обхід села, щоб з’ясувати масштаби завданої шкоди. Наслідки кроплення соняшників відчувала і на собі.
DSC_0696
– Про те, що будуть проводити обробку соняшника, сільську раду, як орган місцевого самоврядування, від імені орендатора ніхто не попереджав, – додає жінка. –  Хоча це потрібно було зробити за три дні до початку робіт. Люди не знали, що таке буде проводитися, тому працювали на городах, діти із зацікавленням спостерігали за літаками. Батьки не забирали їх в будинки, адже не знали, що над полями розпилюють хімію.
DSC_0691
Кроплення соняшника проводили під час вихідних, кажуть місцеві. А вже в понеділок почали проявлятися перші симптоми у дітей і дорослих – головний біль, нежить, біль у горлі. Спершу думали, що це вірусна інфекція. Однак згодом простежили, що звертаються за медичною допомогою жителі вулиць, які розташовані найближче до полів. Ці симптоми, зазвичай, проявлялися протягом 2-3 днів та після лікування минали.
DSC_0690
А от Ігорю Грушевському із Шманьківців  пощастило менше. Чоловік розповідає, що коли літак розвертався, разом з усією сім’єю були на подвір’ї. То їх просто облило «хімією»… І дорослих, і  маленького півторарічного Іванка. Ігор Грушевський почав звертатися у різні інстанції, та особливої реакції спершу не було. А після того, як чоловік з’їв окроплений помідор і кавун з власного городу, потрапив у реанімацію з гострим отруєнням. Розповідає:  лікарі констатували, що він отруївся невідомою хімічною речовиною. Якою –  точно не визначили. Зараз його вже виписали додому та досі почувається погано.
DSC_0673
На подвір’ї Грушевських посохли квіти біля хати, жовті плями на щавлі, кукурудзі, фруктових деревах.
– Ми стільки років закладали цей квітник, а тут в один момент – все знищено, – бідкається пан Ігор. – Ми вже вивезли два причепи засохлих квітів. Як можна так поводитися з людьми – не розумію.
Дворічний Сашко теж спостерігав за літаком і захворів.
DSC_0656
– Почалося із сльозотечі, далі з’явився нежить і ми звернулися до педіатра, – розповідає медик, яка живе неподалік полів у Шманьківцях, Наталя Хмельовська. – У нашому селі після кроплення соняшників проявлялися два види симптомів – алергічна реакція з проявами кон’юнктивіту і риніту або ж отруєння – нудота, блювання, болі в животі.
Експерти взяли з місця події зразки ґрунту та рослин, щоб перевірити їх на вміст отрутохімікатів. Однак люди досі не знають – чи можна їсти овочі і фрукти, на які потрапила хімія, та пити воду з криниць.
DSC_0655
За справу взялися правоохоронці. Зокрема, поліцейські встановили, що упродовж трьох днів агрофірма за допомогою літака проводила скроплювання своїх соняшникових полів хімікатами для пришвидшення росту рослин. Під час виконання цих робіт аграрії грубо порушили правила їх проведення, бо скроплювали посіви хімікатами у недопустимій близькості від населеного пункту та не попередили сільраду за три дні до його початку. До слова, згідно з нормами авіаобробка полів дозволяється не ближче, аніж за кілометр від села. А соняшник кропили навіть за кілька метрів від людських городів і за десяток від осель.
DSC_0654
В агрофірмі «Мрія», яка обробляє ці поля, запевняють, що сільські ради попередили про кроплення соняшника згідно правил.
«Ми з’ясовуємо цю ситуацію та аналізуємо скріншоти польотів. Якщо виясниться, що у цьому випадку є похибка авіаторів, ми готові сідати за стіл переговорів, спілкуватися з нашими пайовиками та компенсувати завдану шкоду, – каже директор кластеру «Тернопіль» «Мрія Агрохолдинг» Віталій Нероба. – Ми окроплювали поля десикантом – це аналог реглону, який належить до пестицидів і має 3-4 групу токсичності та не шкодить організму людини».
DSC_0651
Наразі правоохоронці детально встановлюють усі обставини злочину.
Як розповів т. в. о. начальника Чортківського відділу поліції Віктор Василик, за фактом правопорушення відкрито кримінальне провадження за частиною першою статті 239 КК України за фактом забруднення або псування земель речовинами, шкідливими для життя, здоров’я людей або довкілля, внаслідок порушення спеціальних правил, якщо це створило небезпеку для життя, здоров’я людей чи довкілля. На разі триває досудове розслідування та проводять експертизи.
DSC_0630
Мешканці чортківських сіл щиро сподіваються, що правоохоронці знайдуть винуватців «хімічного» дощу і більше такі ситуації не повторяться. А ще – чекають висновків фахівців, аби знати, що робити з урожаєм на городі і в саду.
DSC_0619

1 коментар:

  1. В чортківському р-ні немає села з назвою Угринів!
    Пешіть правельно!
    Є село Угринь.

    ВідповістиВидалити

Шановні коментатори. Усі коментарі проходять модерацію, лише після цього публікуються, тому не має змісту повторювати їх декілька раз!
Коментарі підписані не власним іменем, які містять образи, наклепи і т.п. опубліковані не будуть!,а їх автори внесені у чорний список.
Також редакція не несе жодної відповідальності за інформацію подану в коментарі, але у випадку офіційного звернення від правоохоронних органів надасть усі можливі дані коментатора ( включно з IP адресом пристрою з якого цей коментар поступив)