Різноманітні шкільні фонди – кримінальна справа як для батьків, так і для дирекції закладу- стверджують журналісти ZIK
Туалетний папір, мило, парти та навіть шкільний посуд – це лише невеликий набір того, що знову доводиться купувати батькам під час нового навчального року.
Тим часом юристи стверджують: різноманітні шкільні чи класні фонди – незаконні. За таке навіть передбачена кримінальна відповідальність.
Про це йдеться у сюжеті проекту «Брат за брата» (щонеділі о 22:00 на телеканалі ZIK).
Одним з обов’язкових пунктів, за який повинні заплатити батьки учнів, – охорона школи. В середньому на цю послугу щомісяця збирають по вісім гривень з дитини. Сума наче й невелика, та у школі із 900 учнів, за навчальний рік батьки віддають аж 65 тисяч гривень. Та й виявляється, що угоди, які підписують педагоги, а оплачують батьки, взагалі незаконні.
«Школа не має права укладати жодних договорів, тому що вона не є розпорядником коштів. Тож такий документ є сумнівним», – наголошує юрист Назар Олексюк.
Окрім того, щороку батькам доводиться здавати гроші і на посуд у шкільну їдальню. Адже місцеві чиновники дозволили навчальним закладам укладати договори з фірмами, які забезпечують харчування дітей. А ті одразу знайшли, як обдурити батьків.
«На горнятка з учня просять по 12 гривень, причому із дому не можна приносити свій посуд. Тут вже примхи школи, мовляв, усі горнятка мають бути одного кольору, розміру та ємності», – зазначає мати школярів Світлана Ваврищук.
Та в угоді між школою і фірмою-харчувальником чітко прописано: «Підприємець зобов’язаний за власні кошти придбати посуд, кухонний інвентар, спецодяг, миючі та дезінфікуючі засоби у необхідній кількості».
Окрім того, ремонт їдальні – це ще один обов’язок харчувальника, який підступно перекладають на плечі батьків.
Чи не найдорожчим пунктом витрат є шкільні підручники. Вже минуло півроку, як парламентарі пообіцяли забезпечити учнів у новому навчальному році безкоштовними посібниками. Для цього навіть виділили на півмільйона більше, ніж минулоріч.
«Міністерство освіти і науки забезпечило нас підручниками на 50 відсотків. Решту купуємо за кошти місцевого бюджету», – повідомила в.о. начальника управління освіти Львівської міськради Зоряна Довганик.
Та мати школярів Світлана Ваврищук, як ніхто, знає: підручники все ще купують батьки. І якщо у навчальному році довелось витратитись на 3-4 підручники – ще дуже пощастило. Дехто купує абсолютно всі книжки.
Та до вирішення шкільних питань батьків залучають не лише матеріально. Зокрема, нещодавно мати першокласниці Любов Возняк підняла цілу хвилю обурення у соцмережах: батьків заставляли прибирати класи.
«Батьки мають скласти графік чергування. Якщо якась мама не має можливості вийти у свій день, може домовитись із прибиральницею за 50 гривень», – обурювалась жінка.
Та в управлінні освіти дивуються, адже прибиральниця входить до штату кожного навчального закладу, тож батьки мають повне право відмовитись від цієї місії.
Туалетний папір, мило, парти, таблиці, ноутбуки, дошки та плазми – це лише невеликий набір того, що знову вчителі просять у батьків. Адже попри щорічні вкладення із бюджету і кишень батьків, школи залишаються вічно бідними. Керівникам закладів значно простіше заявити про конкретні потреби батькам, ніж чиновникам. Адже батьки безапеляційно здають готівку.
Тим часом юристи розповідають: навіть створення різноманітних благодійних фондів, як-от фонд школи чи фонд класу, – незаконні.
«Якщо ми створюємо благодійний фонд, який передаватиме гроші школі – це корупція, оскільки тут йде неконтрольоване використання», – стверджує Назар Олексюк та додає: в ідеалі гроші від батьків чи меценатів слід скеровувати лише у бюджет міста. А вже звідти кошти мають надходити до адресата.
Готівка у руках директора чи вчителів – це кримінальна справа і для тих, хто здає кошти, і тих, хто їх збирає. Достатньо лише одного показового притягнення до відповідальності, щоб решта почала боятися.
Немає коментарів:
Дописати коментар