Сторінки

Як захистити своїх дітей і себе від аденовірусу - поради педіатрів

Хвороба б'є по трьох мішенях і триває 3 тижні

Кожній мамі відомо, що діти з приходом осені починають частіше застуджуватися. Похолодання і дощі, сезонне ослаблення імунітету, "обмін" вірусами в садках і школах – і діагноз "ГРВІ" з'являється в дитячій картці все частіше. Але одна справа, коли малюк перехворів, і вже через тиждень почувається прекрасно. І інше, коли з болячок він просто не вилазить. Іноді буває, що на дитину послідовно звалюються всі "тридцять три нещастя": нежить, біль і запалення в горлі, кон'юнктивіт, діарея і блювота, отит. Ця гонка захворювань може тривати 3-4 тижні, так що на розум навіть самим "просунутим" мамам мимоволі приходять думки про пристріт або, як мінімум, про смугу невезіння. Тим часом проблема має своє ім'я – аденовірусна інфекція. За спостереженнями медиків, з початку жовтня і по сьогодні вона просто рядами косить маленьких українців.

ВІРУС ХВИЛЮЄТЬСЯ — РАЗ

Починається аденовірусна інфекція, як звичайна застуда: підвищенням температури, нежиттю, болем у горлі і кашлем. Але вже на другий-третій день у дитини можуть запалитися очі, на п'ятий день до симптомів підключиться діарея, а через тиждень рясні виділення з носа спровокують отит. Найголовніше – правильно діагностувати захворювання на перших порах, щоб розуміти його особливості. "Аденовірус характерний тим, що вражає не тільки слизову носоглотки, але також очного яблука і кишечника, – пояснює педіатр Олена Расіч. – Тому той же кон'юнктивіт – не ускладнення, а прояв захворювання. Залежно від концентрації вірусу в організмі, він може початися як на перший, так і на п'ятий день хвороби, може бути яскраво вираженим, а може обмежитися почервонінням очей. Те ж можна сказати і про кишковий розлад: він може бути легким, а може супроводжуватися блювотою і діареєю, як при ротавірусі". Однак, якщо в перший тиждень хвороби у дитини лише трохи почешуться очі, не поспішайте зітхати з полегшенням: на відміну аденовірусу – довге "життя" і хвилеподібний перебіг. "Щоб повністю побороти цей вірус, організму потрібно від трьох тижнів до місяця, – зазначає Расіч. – За цей час можна спостерігати три хвилі захворювання". Наприклад, 5 днів у дитини тільки кашель і нежить, потім – полегшення дня на три, а потім – знову нежить, стрибок температури, скарги на біль в очах і вухах. уТиждень мама капає дитини всім чим тільки можна, потім – знову затишшя. Через п'ять днів – кашель і нежить без температури, але у супроводі кишкового розладу. Хвилі бувають різної тривалості та інтенсивності: іноді перша стає найсильнішою, а іноді вона проходить "побіжно", а проблеми починаються на другу хвилю.

ПИЛЬНУВАТИ

Кон'юнктивіт і кишковий розлад лікуються симптоматично: очі – капаємо і промиваємо чаєм, в кишечнику – відновлюємо мікрофлору. "У боротьбі з аденовірусом в шлунково-кишковому тракті гинуть "рідні" мікроорганізми, і їх дефіцит потрібно заповнити за допомогою пробіотиків", – говорить Расіч. Також педіатр рекомендує не панікувати, якщо 2-3 дні тримається температура до 39. Тільки при ній виробляється інтерферон – "кілер" зарази. Головна біда аденовірусу – набряклість носа і рясні виділення. Спочатку прозорі, вони незабаром стає густими, зеленого кольору, і через них може розвинутися отит. "Будова євстахієвої труби у дитини відрізняється від дорослого, – пояснює отоларинголог Ліна Пелевіна. – Слуховий прохід широкий і короткий, і через носоглотку весь цей слиз потрапляє в середнє вухо, накопичується там, а потім прориває. Так починається гнійний отит. Дитині з нежиттю досить поспати на одному боці, щоб виділення потрапили в євстахієву трубу. А якщо набряклість носа велика, а виділення густі, то "відправити" їх назад по слуховий трубі складно". "Щоб не допустити цього, при перших же симптомах набряклості носа і загустінні виділень треба давати препарати на основі цикламена, який розріджує слиз в носових пазухах", – радить Расіч.

РІЗНОМАНІТТЯ ВИДІВ

Після перенесеного аденовірусу імунітету вистачає приблизно на шість років. "Якщо протягом цього часу людина стикається з вірусом, вона не хворіє, а імунітет оновлюється, – зазначає Расіч. – Тому дорослі, особливо ті, хто веде соціальний спосіб життя, багато спілкується по роботі і у вільний час, не підхоплюють аденовірус або переносять його набагато легше, ніж діти".

Однак буває так, що дитина начебто недавно перехворіла – довго, важко і нудно. А через два-три місяці мама знову відзначає такі ж симптоми, і боротьба з аденовірусом починається заново. Справа в тому, що типів аденовірусної інфекції у всьому світі налічується понад півсотні. "В Україні періодично висівається 12 штамів аденовірусів, – каже Расіч. – Дитина або доросла людина повинна перехворіти всіма цими типами, щоб виробити імунітет до інфекції в цілому. Але мами знають: як народжувати вдруге легше, ніж у перший раз, так і хворіти вдруге буде трохи легше, тому що імунна система вже знає, які клітини треба задіяти при цьому вірусі. Перебіг і тривалість нової хвороби будуть повторюватися: ті ж три хвилі протягом 3-4 тижнів, але симптоматика може проявлятися трохи слабкіше".

СИСТЕМА СПОСТЕРЕЖЕННЯ ТА БОРОТЬБИ

Не допустити ускладнення у вигляді отиту, гаймориту або бронхіту при аденовірусній інфекції дуже важливо. Справа в тому, що при таких захворюваннях лікарі, як правило, поспішають призначити антибіотики, а вони для боротьби з вірусом – протипоказані. "Вірус може побороти лише імунна система людини, – підкреслює Пелевіна. – Більш того, антибіотики пригнічують імунітет, ускладнюючи перебіг хвороби. Безумовно, бувають випадки, коли вони необхідні – наприклад, якщо до вірусної інфекції додалася бактеріальна флора. Однак це далеко не завжди можна визначити на око. Тому, якщо дитині призначили антибіотик при аденовірусі, мама повинна наполягти на розгорнутому аналізі крові, який покаже, чи потрібно годувати хворого хімією". "Лікарі, призначаючи антибіотики, іноді перестраховуються в силу того, що не можуть спостерігати хвору дитину щодня, – погоджується Расіч. – Такою системою спостереження повинна стати мама".

Крім спостереження, завдання мами – створити умови, при яких вірусу буде дискомфортно, а маленькому організму легше з ним боротися. "Це зволожене приміщення, тому що концентрація вірусу в присохлих до слизової виділеннях величезна. Це легке харчування (тільки за бажанням дитини!). Не змушуємо їсти на піку хвороби, тому що енергія повинна бути спрямована на боротьбу з вірусом, а не на перетравлення їжі. Це рясне тепле питво, треба вимити шлаки і токсини. Це прогулянки на свіжому повітрі, якщо дозволяє стан дитини. Скільки б ми не відкривали вікно в кімнаті, ми провітрюваємо тільки приміщення. А під час прогулянки ми провітрюваємо легені, знижуємо концентрацію вірусів в бронхах і легеневої тканини. Але тут теж важливо слідувати бажанням дитини: якщо їй зараз не до вулиці, досить на десять хвилин вийти на балкон", – радить Расіч.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Шановні коментатори. Усі коментарі проходять модерацію, лише після цього публікуються, тому не має змісту повторювати їх декілька раз!
Коментарі підписані не власним іменем, які містять образи, наклепи і т.п. опубліковані не будуть!,а їх автори внесені у чорний список.
Також редакція не несе жодної відповідальності за інформацію подану в коментарі, але у випадку офіційного звернення від правоохоронних органів надасть усі можливі дані коментатора ( включно з IP адресом пристрою з якого цей коментар поступив)