Отримуєте пенсію чи маєте субсидію - чекайте в гості соціального інспектора для Верифікації!

В Україні весь минулий рік Міністерство фінансів проводило масштабну верифікацію одержувачів соціальних виплат - перевірили близько 26 мільйонів чоловік. Завдяки верифікації планували зекономити п'ять мільярдів гривень, проте, як кажуть в Мінсоцполітики, очікуваного результату перевірка не дала.

В цьому році і Мінсоцполітики, і Мінфін розробили спеціальні закони, які дозволять проводити верифікацію "по-новому". Як перевірятимуть українців в цьому році.

Верифікація 2.0: Як перевірять українців

Верифікація триватиме і в цьому році, для цього Мінфін розробляє закон "Про верифікацію", розповіли в прес-службі відомства. Проект документа на даний момент не опублікований. Свій законопроект, який дозволить проводити верифікацію "по-новому", розробили за рекомендацією Світового банку і в Мінсоцполітики. Документ затвердили на засіданні Кабінету міністрів 1 лютого. Головне нововведення - поява ревізорів (соціальних інспекторів) , які зможуть ходити по сім'ях і перевіряти, чи дійсно вони потребують допомоги від держави.

Як говориться в проекті закону, інспектор має право "ініціювати дослідження соціальних аудитором матеріально-побутових умов сім'ї, яка звернулася за соціальною допомогою" і "відвідувати одержувачів соціальної допомоги за адресою їх проживання". Соціальні інспектори працюватимуть в органах соціального захисту на місцях. Для цього створять цілу структуру на чолі з регіональними керівниками, яких призначить держсекретар Міністерства соціальної політики.

Соціальні інспектори запрацюють з 2018-го (до цього документ повинні підтримати парламентарії) і обійдуться бюджету приблизно в 50 мільйонів гривень. Ідея соціальних інспектори не нова, ще в минулому році, на той момент міністр соціальної політики Павло Розенко, зареєстрував у парламенті законопроект, який передбачав створення соціальної інспекції. Однак документ в квітні 2016- го відкликали.

Інспектори - додатковий людський фактор, без якого можна було б обійтися, створивши відкритий реєстр усіх одержувачів соцвиплат, впевнений економіст Олександр Жолудь. "Ми вводимо додатковий людський фактор. Я б хотів бачити мінімальний людський фактор. Чи не сторожів для сторожів, спостерігачів за спостерігачами. Соціальні виплати це те, що сплачується з податків громадян, і я вважаю, що будь-який громадянин має право подивитися, хто які виплати отримує . Потрібно створювати єдиний електронний реєстр отримувачів соцвиплат ", - заявляє експерт.

Найбільше порушників серед одержувачів субсидії, на них, впевнені експерти, уряд і зосередить свою увагу найближчим часом. Уже в цьому році "знижку на комуналку" будуть отримувати дев'ять з 15 мільйонів українських сімей. Зараз є всього дві причини, за якими українців можуть залишити без субсидії: покупка на суму від 50 тисяч гривень і додатковий дохід, який не вказали в декларації. Мінфін з реєстрів перевіряє, хто купував ділянки землі, нерухомість і машини на суму від 50 тис. І зіставляє цю інформацію зі списком субсідіантов.

Якщо покупка була зроблена в минулому році - субсидію можуть забрати, якщо в цьому - то в субсидії відмовлять в наступному сезоні.

Перевіряти також будуть матерів-одиначок, пенсіонерів, переселенців і ін. У Пенсійному фонді (ПФ) заявляють, що і самі регулярно проводять перевірки "ревізії". Тому результат верифікації в їх відомстві незначний. "Системний порушень не виявлено", - розповіли про верифікації в ПФ. 

До слова, не так давно процес верифікації пройшов в Греції. Тоді серед пенсіонерів знайшли десятки тисяч порушників, згадує Олександр Жолудь. "У Греції знайшли кілька людей, у яких було сім пенсій одночасно. Було більше 100 тис. Людей, які отримували дві пенсії, було десятки тисяч тих, хто отримував дві пенсії. У нас ситуація дещо інша, але основна ідея - верифікацію можна провести" , - згадує економіст.

"Хороша ідея і погана реалізація"

Ідея верифікації проста - за весь час незалежності в країні так і не створили єдиний реєстр пільговиків і пенсіонерів, в населених пунктах досі ведуть паперовий документообіг електронним, в результаті українці активно зловживають державною допомогою, приховують свої реальні доходи, отримують пенсії на підроблені паспорти і т . Д. У Міністерстві фінансів створили спеціальний відділ, який повинен зіставити інформацію з різних джерел і виявити порушників.

Міністерство фінансів самостійно скасувати виплати не має права - рекомендації зі списками "підозрілих одержувачів соцвиплат" направляють до Пенсійного фонду і Міністерство соціальної політики. Там повинні розглянути списки і прийняти рішення, забирати допомогу, чи ні.

Фактично, відділ верифікації отримав доступ до інформації, в тому числі про рахунки українців в банках, з різних джерел і повинен зіставити цю інформацію. Як каже міністр соцполітики Андрій Рева, істотного результату перевірка не дала. "Ми повернулися до питання хороших ідей і їх поганої реалізації. Верифікація закінчилася тим, чим слід було й очікувати: чим більше гучних заяв, тим менше результатів", - цитує міністра прес-служба відомства.

На запит "Сегодня" в Мінфіні пояснили: за результатами перевірки відомство направила рекомендації припинити півтора мільйона виплат. За підсумками верифікації сім тисяч сімей залишилися без субсидій (держава заощадила майже 15 мільйонів гривень). Всього в "чорний список" Мінфіну потрапили 185 тисяч одержувачів субсидій, зараз інформація по ним перевіряється органами соціального захисту.

До Пенсійного фонду направили 503 тисячі записів, які викликали сумніви у Мінфіну. На даний момент, як повідомляють в прес-службі ПФ, розглядаються 271 тисячі рекомендацій. Частина пенсіонерів вже залишили без виплат.

В Україні діють кілька шахрайських схем для отримання пенсій . Під час верифікації виявили, що пенсії на підроблені паспорти оформлялися партіями в один день. Сплеск активності шахраїв спостерігався в червні 2013-го, пояснюють в уряді. З чим саме це пов'язано, належить з'ясувати правоохоронним органам. Найпоширеніше порушення - "мертві душі". "При перевірці виплат пенсій найпоширеніше порушення - це отримання пенсій після смерті пенсіонера. Офіційно ПФ підтверджено 59 таких випадків, але робота по перевірці інформації отриманої від Мінфіну ще триває", - розповіли в Мінфіні.

Днями "фейковий" пенсіонера викрили в Київській області. Чоловік отримував кілька пенсій в різних областях України, використовуючи різні облікові картки і паспорти. "За попередніми підрахунками, сума зайво отриманих коштів шахраєм становить близько 150 тис. Гривень. За виявленим фактом Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області передає матеріали до правоохоронних органів", - відзначають в прес-службі ПФ.

Економіст Олександр Жолудь упевнений: верифікацію "гальмують" чиновники середньої ланки, які, за словами експертів, найчастіше сприяють незаконному отриманню соціальних виплат. "Є досить груп інтересів, які не зацікавлені в верифікації. Наприклад, якщо чиновник на середньому рівні допомагав отримати ті чи інші пільги, на які людина не мала права, тепер після верифікації можуть виникнути питання. Хто і за що призначив цю пільгу", - розповідає експерт.

Олександр Литвин
Джерело: Сьогодні

Немає коментарів:

Напишіть свою НОВИНУ

Назва

Електронна пошта *

Повідомлення *