Земельне протистояння у Старій Ягільниці: на шальках терезів має переважити здоровий глузд

Із Богданом Юрковим, приватним підприємцем-аграрієм зі Старої Ягільниці, ми знайомі вже більше двох десятків літ. Він та його сім’я доволі працелюбні, чесні та справедливі люди. У селі Богдан Павлович користується авторитетом. Мабуть через ці якості окремі місцеві жителі довірили йому свої земельні паї, які він обробляє, сплачуючи достойну орендну плату. Цьогоріч у господарстві Юркова земельний банк збільшився. Чого здавалося б ще хотіти: трудися та вирощуй урожай. Але…
                Нещодавно пан Богдан зателефонував мені та попросив допомоги, точніше попросив провести об’єктивне журналістське розслідування. У чому полягає суть питання?
                У кінці 2015 року до Юркова прийшли жителі Старої Ягільниці Надія Вовк, Василь Фортельний, Василь Чорний та Іванна Тимофтей з проханням укласти договір на оренду їхніх земельних ділянок. На той час ці землі обробляло ПАП «Довіра». Люди знали, що у них 20 грудня 2017 року закінчується термін дії договору оренди паїв із зазначеним господарством та вирішили передати їх у користування іншому орендарю, тобто Богдану Юркову. Селяни уповноважили нового орендаря, як це передбачено чинним законодавством, повідомити директора ПАП «Довіра» Олега Войцишина про припинення подальшої співпраці, а також оформити необхідні документи на право користування їхніми землями. Богдан Юрків звернувся до відділу Держгеокадастру у Чортківському районі за інформацією про реєстрацію договорів оренди землі між ПАП «Довіра» та вищезазначеними особами. Коли йому видали довідку, стало відомо, що договори оренди землі Василя Чорного та Іванни Тимофтей не були зареєстровані взагалі, а Василя Фортельного та Надії Вовк зареєстровані до 20 грудня 2016 року. Для Богдана Юркова це стало підставою укласти свої договори оренди з людьми та зареєструвати їх у встановленому порядку. Після цих процедур Юрків попрямував до контори ПАП «Довіра» у Старій Ягільниці, де у них відбулася розмова із Олегом Войцишином. Останній про добровільну передачу цих чотирьох земельних ділянок не хотів навіть слухати. Сказав, що із реєстрацією виникла помилка, він у цьому розбереться і тоді прийматиме рішення. Не вдалося вирішити це питання підчас наступної зустрічі. Коли Богдан Юрків зустрівся із паном Олегом втретє, той повідомив, що землі не віддаватиме, бо у них, мовляв, є чинні договори оренди із цими людьми. Представлені Юркову договори викликали у нього підозру. Бо як, наприклад, можна було вірити у правомочність документу Надії Вовк, якщо графа терміну дії договору була замальована коректором і замість цифри «чотири роки» написано «десять». Договір, як каже Богдан Юрків, був явно підробленим.
                Пооббивавши неодноразово пороги кабінету директора ПАП «Довіра», пан Юрків так і не зміг подолати спротив  і до обробітку землі навесні 2016 року не приступив. Водночас він звернувся до регіонального земельно-кадастрового центру «Галицькі землі» з проханням виділити йому передані в оренду паї, як мовиться, в натурі. Спеціалісти центру роботу виконали, позначивши земельні ділянки межовими знаками. Юрків сподівався, що після збору урожаю пан Войцишин не стане обробляти землю, яка йому не належить. Однак у серпні 2017 року на Богдана Юркова чекав неприємний сюрприз. Під час його відсутності трактористи ПАП «Довіра», під покровом ночі, продискували угіддя повністю, поламали межові позначки та засіяли вже виміряні землі озимим ріпаком. Передувала цьому ще одна конфліктна ситуація, коли при спробі обробити ці землі втрутилися пайовики разом з Юрковим та заборонили це зробити. Тоді керівництво ПАП «Довіра» повідомило поліцію, що у них відбувається рейдерське захоплення «приватної власності» господарства. Приїжджала оперативна група, розбиралися на місці в обставинах. На цьому все й обійшлося. Натомість, коли ПАП «Довіра» самовільно засіяло землю, яка не є їхньою «приватною власністю», до поліції не звертався ніхто і рейдерського захоплення начебто не відбулося!?
                Після цих подій земельне протистояння у Старій Ягільниці ступило, як мовиться, на кульмінаційну площину. Розпочалися судові баталії з ініціативи ПАП «Довіра». Предметом спору є правомочність договорів оренди землі. Богдан Юрків стверджує, що з цими питаннями все зрозуміло й без судів. Найперше тому, що люди вже визначилися з ким працювати далі. Наступне, це абсолютно чітка ясність, що договори оренди землі між ПАП «Довіра» та жителями Старої Ягільниці закінчуються 20 грудня цього року. Кожний із пайовиків вільний у праві вибору: або обробляти землю одноосібно, або віддати в оренду користувачу, який запропонує кращі умови та більшу орендну плату від попереднього орендаря. На даний час пан Юрків виплачує за один пай більше, ніж ПАП «Довіра». Крім того, підприємець доставляє зерно у зашитих мішках до помешкань односельців власним транспортом, або платить, за потребою, грошима. Безумовно, що такий варіант є ліпше прийнятний для пайовиків.
                З метою кращого вивчення обставин мені довелося поспілкуватися із Надією Вовк, Василем Фортельним, Іванною Тимофтей та іншими жителями Старої Ягільниці. В основному це люди доволі поважного віку, які усе своє життя трудилися у місцевому колгоспі. Серед усіх респондентів мене найбільше зацікавила розповідь Іванни Тимофтей, чи не найстаршої за віком серед присутніх. Жінка, утираючи сльози, розповідала, що із ПАП «Довіра» не підписувала договору продовження оренди землі. Каже, що її підпис підробили про що вона й повідомила поліцію. Спеціалісти почеркознавчої експертизи цей факт підтвердили.  Тепер слово за судом, який має встановити справедливість.
                Загалом у Старій Ягільниці зараз ситуація не проста. Село, можна сказати, поділилося навпіл. Одні залишаються із своїми наділами у ПАП «Довіра», інші ж виходять. Ті, хто не бажає зоставатися із паном Войцишином скаржаться, що він припинив їм виплату орендної плати за 2017 рік, хоч землею й користувався. Є нарікання й іншого штибу. Приміром, людям, які хочуть працювати одноосібно та орендарям на взірець Юркова землю виділяють в урочищі Мочари, тобто там, де вона менш придатна для сільськогосподарського використання через постійні підтоплення. Жаліються люди й на дороги у селі та під’їзди до нього. На їхню точу зору за стільки часу господарювання ПАП «Довіра» вже давно могло б  відремонтувати дорогу до Старої Ягільниці через Шульганівку, тим паче, що у Шульганівці воно також орендує земельні паї. Бажає кращого саме ставлення керівництва ПАП «Довіра» до орендодавців, і ще, і ще, і ще…
                З метою об’єктивного висвітлення цієї резонансної справи я звернувся за коментарями до директора ПАП «Довіра» Олега Войцишина. Відповісти на них погодився і пан Олег, і його дружина Роксолана, юрист за спеціальністю, яка допомагає чоловікові у господарюванні. Почнемо з того, що пан Олег повернувся до господарства після того як важко захворів його батько – Іван Адольфович Войцишин, багаторічний керівник колгоспу ім. Шевченка у Старій Ягільниці, а опісля ПАП «Довіра». Олег Іванович лікар-травматолог за фахом. У Київському вузі здобув другу вищу освіту. Коли його батька не стало він обійняв посаду директора крупного  підприємства, яке орендує близько семи тисяч сільськогосподарських земель у Чортківському та сусідніх районах. Спочатку було важкувато, проте згодом освоївся та почав розбудовувати господарство. За короткий час побудував елеватор, складські приміщення тощо. У період міжсезоння у господарстві працює близько 150 працівників, яким вчасно виплачується заробітна плата. Сплачуються у повному обсязі податки та інші відрахування.
                Подружжя Войцишиних переконані, що зазначена ситуація у селі сталася внаслідок так званого перехідного періоду, коли у господарстві помінялися очільники. Якраз цим і скористалися недоброзичливці, які почали поширювати поміж жителів села провокаційну інформацію, що начебто молодий Войцишин невдовзі продасть корпоративні права ПАП «Довіра» котромусь із латифундистів, а сам знову поїде до Києва. Інформація не підтвердилася, проте пропаганда зробила своє діло: від ПАП «Довіра» розпочався відтік пайовиків, які заздалегідь повідомляли нового директора, що договори оренди з ним не продовжуватимуть. Ймовірно, що хтось справді був зацікавлений у розхитуванні  й без того неординарної ситуації, коли новий керівник тільки-но «входив у колію».  Можливо також, що окремі особи розраховували на те, що Олег Іванович не справиться з роботою, господарство розпадеться, мов картковий будиночок, у селі настане хаос під час якого можна урвати ласі шматки землі, яка, до речі, у Старій Ягільниці є доволі родючою. На щастя цього не сталося, проте люди з різних причин співпрацю з ПАП «Довіра» припинили.
                Пан Олег наголошує, що він нікого не затримуватиме. Хоче людина від нього йти – будь ласка. Однак все має відбуватися у рамках закону. Якщо договір оренди землі ще не втратив свою чинність, то орендатор має право обробляти цю землю. Усі теперішні договори укладав з людьми ще покійний Іван Войцишин у 2007 році на десятирічний період. У кого на той час не було відповідних документів, уклав договір трохи пізніше. Орендна плата передбачалася у розмірі півтори відсотка, потім не менше трьох відсотків від вартості нормативно-грошової оцінки земельної ділянки. За орієнтовними підрахунками за середній розмір паю (три гектари) мали заплатити сім центнерів зерна або ж провести розрахунки у грошовому еквіваленті. Тепер пайовики ПАП «Довіра» у Старій Ягільниці отримують  1400 кг. зерна та мішок цукру. Є рішення видавати два мішки цукру. Тобто виплати збільшилися ще на два відсотки.
                «Юрків та інші землекористувачі, - каже Олег Войцишин, - уважно стежать за тим як ми розраховуємося з людьми за оренду земельних наділів. Спочатку вони нічого не пропонують самостійно, а лиш декларують збільшення орендної плати після нас. Крім того, я фізично не встигаю поспілкуватися з кожним як ото робить Юрків, - зазначає пан Олег, - проте двері мого кабінету відкриті постійно: приходьте та вносьте пропозиції».
                Випадок із підписом на договорі Іванни Тимофтей пояснюється тим, що за неї цей договір підписав її син, строком на… 20 років, а сама жінка у розмові з Олегом Войцишиним сказала, що жодних претензій до ПАП «Довіра» не має, проте Юрків сам до неї періодично приходив та пропонував більшу орендну плату. Хто каже правду, а хто ні не одразу визначиш.
                «Ми зобов’язані виплатити людям орендну плату, - продовжує розмову Олег Іванович,- у листопаді-грудні розрахуємося з кожним пайовиком відповідно до умов договору». Аграрій має намір побудувати у селі пам’ятник героям Небесної Сотні, сприяти, по можливості, у ремонті шляхів тощо. Стверджує, що ніхто не пошкодує, якщо залишиться із ПАП «Довіра» далі. Відкидає він також звинувачення на свою адресу нібито одноосібникам виділять землі для обробітку у Мочарах та інших малопридатних для цього місцях. Хочеться вірити у відвертість пана Войцишина.
                Я не беруся бути арбітром у цих земельних суперечках, позаяк це прерогатива винятково фахівців-землевпорядників та юристів. Висновки з цього приводу мають робити й самі жителі Старої Ягільниці, які там мешкають, працюють та мають з орендарями відповідні правовідносини. Кому як не їм розпоряджатися своєю власністю. Від себе додам, що у вищезазначеному земельному протистоянні на шальках терезів має переважити здоровий глузд.


                                                                                                              Михайло Опиханий

Немає коментарів:

Напишіть свою НОВИНУ

Назва

Електронна пошта *

Повідомлення *